GLTTNBB_0.jpg

Pistolet wiatrówka Gletcher USA TT NBB 4,5 mm BB CO2BB (GLTTNBB) Classic Gleczer

Utwórz konto lub Zaloguj się

Koszyk 0
0,00 zł

Pistolet wiatrówka Gletcher USA TT NBB 4,5 mm BB CO2BB (GLTTNBB) Classic Gleczer

bron.pl Reviews with ekomi-pl.com
Kod SKU: GLTTNBB
EAN: 851393003471
Brak w magazynie
Chwilowo niedostępne
479,00 zł

Opis marki GLETCHER

GLETCHER to amerykańska marka z wieloletnią tradycją pod którą produkowane są obecnie repliki broni palnej w wersji wiatrówkowej i ASG. Produkty sprzedawane pod marką Gletcher cechuje wyjątkowa jakość wykonania i dbałość o wszystkie szczegóły. Są one wiernymi replikami prawdziwej broni palnej. Większość mechanizmów jest ruchoma imitując działanie broni palnej.


Historia oryginału

Pistolet TT (Tulski Tokariewa, potocznie tetetka lub wz. 33 ) - to najsłynniejszy radziecki pistolet z czasów II wojny światowej. Przez długi czas oryginalny model i jego odmiany były używane w armii radzieckiej, a także w wielu krajach w obozie socjalistycznym. Ze względu na swoją prostotę, moc i precyzję model ten zyskał podziw żołnierzy i stał się naprawdę legendarny.

TT to pistolet samopowtarzalny konstrukcji radzieckiej (pistolet wzór 1933). Działa na zasadzie krótkiego odrzutu lufy. Pistolet strzela nabojami nabojami kaliber 7,62 x 25 mm 7,62 x 25 mm (zaadaptowany nabój 7,63 × 25 mm Mauser). Zasilany z magazynka wymiennego o pojemności 8 nabojów.

W 1925 roku Fiodor Tokariew skonstruował swój pierwszy pistolet samopowtarzalny. Działał on na zasadzie odrzutu zamka swobodnego. W czasie prób okazało się, że jest to broń celna, ale ma zbyt dużą masę i wymiary. W 1927 roku Tokariewa włączono do składu biura projektowo-konstrukcyjnego przy Tulskich Zakładach Zbrojeniowych (w 1936 roku biuro to otrzymało oficjalną nazwę CpKB-14). W 1927 roku rozpoczęto w tym biurze prace nad nowym pistoletem samopowtarzalnym, następcą rewolwerów Nagant.

Pierwszy prototyp pistoletu skonstruowanego przez grupę konstruktorów kierowaną przez Tokariewa był gotowy w 1930 roku. Posiadał on sprężynę powrotną owiniętą naokoło lufy, ale następny prototyp z tego samego roku miał już sprężynę powrotną umieszczoną pod lufą. Konstrukcja pistoletu Tokariewa była wyraźnie wzorowana na konstrukcjach Johna Browninga (kształt zewnętrzny na M1903, sposób ryglowania na M1911). Oryginalnym rozwiązaniem Tokariewa był mechanizm spustowo - uderzeniowy wykonany w postaci oddzielnego zespołu, ze sprężyną umieszczoną wewnątrz kurka. W tym samym roku odbyły się próby wojskowe, w czasie których pistolet Tokariewa był porównywany z pistoletami skonstruowanymi przez Siergieja Korowina i S.A. Priłuckiego, a także pistoletami zagranicznymi. W wyniku prób postanowiono przyjąć do uzbrojenia pistolet Tokariewa, zalecono także dokonanie drobnych zmian konstrukcyjnych.

W grudniu 1930 roku (lub styczniu 1931 roku) odbyła się druga tura prób. W ich wyniku ponownie zalecono przyjęcie pistoletu Tokariewa do uzbrojenia. W lutym 1931 roku Rewolucyjna Rada Wojenna Związku Radzieckiego postanowiła zamówić pierwsze 1000 sztuk pistoletu Tokariewa przeznaczonych do prób w jednostkach wojskowych. Jednocześnie pistolet Tokariewa otrzymał oficjalną nazwę 7,62 мм пистолет самозарядный обр. 1930 года (7,62 mm pistolet samopowtarzalny wz. 1930 r.), jednak najbardziej znany był jako Тульский Токарев (ТТ). W następnych latach pistolet TT był produkowany w zakładach w Tule równolegle z rewolwerem Naganta. W 1933 roku powstała wersja ze zmodernizowanym urządzeniem uderzeniowo-spustowym. Modernizacja miała na celu usprawnienie procesu wytwarzania. Pistolety ze zmodernizowanym urządzeniem spustowym zostały przyjęte do uzbrojenia jako обр. 33 г. (TT-33), a jego produkcję rozpoczęto w 1936 roku.

Początkowo TT nie cieszył się wśród żołnierzy Armii Czerwonej dobrą opinią. Oprócz wad istniejących (np. nie najlepszej celności) zarzucano mu także wady wymyślone. W rezultacie w 1938 roku ogłoszono konkurs na nowy pistolet samopowtarzalny kalibru 7,62 mm. W jego wyniku postanowiono zastąpić pistolet TT pistoletem skonstruowanym przez P.W. Wojewodina. Atak Niemiec na ZSRR w 1941 roku uniemożliwił rozpoczęcie produkcji pistoletu Wojewodina, a TT w trakcie II wojny światowej na tyle ugruntował swoją pozycję, że plany jego wycofania z uzbrojenia zarzucono.

W czasie II wojny światowej zakłady produkujące pistolety TT zostały ewakuowane z Tuły do Iżewska. Pozostali w Tule pracownicy zakładów zbrojeniowych, korzystając ze starych, wyremontowanych obrabiarek, prowadzili remonty dostarczanych z frontu pistoletów, a także montowali nowe egzemplarze z pozostawionych w magazynach części. W listopadzie i grudniu 1941 roku udało się im odesłać ponownie na front ponad 500 sztuk pistoletu TT. Po odparciu Wehrmachtu spod Moskwy zakłady w Tule odbudowano i wznowiono w nich produkcję. Poza Tułą i Iżewskiem produkcję pistoletu TT uruchomiono także w Kowrowie. Do 1942 roku wyprodukowano w ZSRR 735 tysięcy pistoletów TT.

Po wojnie produkcję pistoletu TT kontynuowano. Egzemplarze powojenne mają inny wzór nacięć ułatwiających odciąganie zamka (nacięcia są drobniejsze). Na początku lat 50 XX wieku do uzbrojenia Armii Radzieckiej wprowadzono następcę pistoletu TT – skonstruowany przez Nikołaja Makarowa pistolet PM, jednak produkcję „tetetki” zakończono w ZSRR dopiero w 1967 roku.

Po II wojnie światowej licencja na produkcję pistoletu TT została przekazana większości krajów bloku wschodniego znajdujących się w strefie wpływów ZSRR. Szacuje się, że powstało łącznie blisko 3 mln tych pistoletów. Obecnie w ChRL produkowane są (głównie na eksport) zmodyfikowane wersje pistoletu TT – pistolety M 54, M 213, M 201C, NP 10, NP 11, NP 15, NP 17.

TT był do końca lat pięćdziesiątych produkowany również w Polsce przez Zakłady Metalowe Łucznik w Radomiu. W Ludowym Wojsku Polskim nosił oznaczenie 7,62 mm pistolet wojskowy wz. 33 (pw wz. 33). Został zastąpiony pistoletem P-64.

Zaletą pistoletu TT jako broni wojskowej była duża przebijalność jego silnej amunicji, wadą m.in. brak nastawnego bezpiecznika – jedynym zabezpieczeniem tej broni jest naciągnięcie kurka na ząb zabezpieczający, co unieruchamia spust. Z powodu niskiej jakości materiałów i pospiesznej obróbki części, wiele wyprodukowanych pistoletów TT było bardzo niecelnych.


Opis wersji wiatrówkowej

Wiatrówkowa replika pistoletu TT to bardzo udana i bezawaryjna konstrukcja wiernie odwzorowująca oryginalną broń palną. Wszystkie elementy są w niej precyzyjnie wykonane.

Nakładki na rękojeści są polimerowe, czarne.

Pistolet automatycznie ładuje kolejny pocisk z magazynka, bez konieczności każdorazowego ładowania. Magazynek pistoletu mieści aż 18 stalowych pocisków kulowych kalibru 4,46mm. Jedna kapsuła CO-2 wystarcza na wystrzelenie ok. 60 pocisków śrutowych.

Pistolet posiada zewnętrzny bezpiecznik zabezpieczający przed przypadkowym wystrzałem broni.

Spust działa w systemie SA – Single Action.

Wiatrówkowa replika pistoletu TT, inaczej zwany także Tetetka lub wz. 33 to wyjątkowa gratka dla kolekcjonerów broni typu Legend. Legenda tego modelu sięga roku 1930 i jest z pewnością jedną z ciekawszych w historii konstruowania i produkcji krótkiej, rosyjskiej broni palnej.

Model TT nie posiada systemu BLOW-BACK.

Więcej informacji
Kod SKUGLTTNBB
ProducentGLETCHER USA
Rodzaj zasilaniaCO-2 12g
Rodzaj lufyGładka
MagazynekTak
Tryb strzelaniaWielostrzałowe
Kaliber4,46 mm BBs
Rodzaj śrutuKulka stalowa BB
Energia początkowaDo 17 dżuli
EAN851393003471
Brand
Brand
Podmiot odpowiedzialnyBron.pl Sp. z o. o. ul. Dawidowska 10, 05-500 Zamienie
UlicaDrogowców 33/35 (Oddział)
Kod pocztowy42-202
MiastoCzęstochowa
KrajPolska
Email[email protected]
Telefon+48 34 310 60 00
bron.pl Reviews with ekomi-pl.com
bron.pl Reviews with ekomi-pl.com