Miejsce pod namiot
Kiedy przemierzamy większe odległości, i w pobliżu nie ma schroniska, jesteśmy zmuszeni do obozowania. Zostając w danym miejscu nawet na jedną noc, należy zwrócić uwagę na to czy jest ono bezpieczne. Nie powinniśmy rozbijać obozowiska pod urwiskiem, czy na terenach bagiennych. Bezpieczeństwo to podstawa, a zatem sprawdźmy czy rozkładając się tam, nie będziemy narażeni na osuniecie się zbocza, spadające kamienie lub zalanie przez przepływającą nieopodal rzekę.
Na początku wybierzmy miejsce pod namiot. Nie powinno być to miejsce w niecce, dlatego rozejrzyjmy się czy nie ma w pobliżu jakiegoś wzniesienia. Jeżeli jest to możliwe to rozbijmy namiot w miejscu chronionym przed silnym wiatrem. Pamiętajcie, że w namiocie nie gotujemy i nie ogrzewamy się otwartym ogniem, uchroni nas to przed pożarem i zaczadzeniem. Ponadto należy pamiętać o wentylacji namiotu, aby nie było w nim duszno.
Latryna
Od namiotu poprowadźmy linkę w kierunku miejsca, gdzie wybudujemy latrynę. Sprawi to, że nawet w nocy nie będziemy mieli problemu z odnalezieniem tego ważnego miejsca. Latryna powinna powstać od zawietrznej strony namiotu. Wybudowanie latryny jest konieczne przy długim obozowaniu, zwłaszcza jeżeli jest więcej osób. Zrobienie prowizorycznej ubikacji jest bardzo proste. Należy wykopać dziurę w ziemi, mniej więcej powinna być głęboka na 1 metr. Przyda się dobra saperka. Za dołem kloacznym wznieśmy ściankę z gałęzi dla zapewnienia odrobiny prywatności. Do tego siedzisko z jakiejś kłody, zabezpieczenie latryny liną i gotowe.
Palenisko
Kolejnym ważnym elementem obozowiska jest miejsce na ognisko. Czasami będziemy zatrzymywać się w miejscach, które są popularnymi punktami postojowymi. Wykorzystajmy zastałą infrastrukturę maksymalnie. Jeżeli jest jakieś miejsce po palenisku, to należy je wykorzystać. Do rozpalenia ognia warto mieć krzesiwo, które pozwoli nam wzniecić ogień w każdych warunkach. Rozpalając ognisko, nie możemy dopuścić do niekontrolowanego rozprzestrzenienia się ognia i w konsekwencji pożaru lasu, zarośli czy suchych traw. Dla naszego bezpieczeństwa ognisko obłóżmy kamieniami i postawmy obok kubeł z piaskiem do zasypania ognia.
Ujęcie wody
Jeżeli w pobliżu znajduje się jakiś strumień to ustalmy punkt czerpania wody, a następnie oznaczmy to miejsce wbitym kołkiem. Woda pozwoli nam zadbać o higienę. Zawsze możemy wykąpać się w potoku, zrobić pranie i umyć naczynia. Nie możemy jednak dopuścić, aby środki chemiczne używane przez nas do tych celów zanieczyściły nam ujęcia wody pitnej. Dlatego zawsze róbcie te rzeczy poniżej miejsca, gdzie czerpiecie wodę do celów spożywczych. Warto także upewnić się, czy w górnym biegu strumienia nie ma innych obozowisk lub urządzeń mogących skazić wodę.
Zwijanie obozu
Przed wznowieniem marszu zasypujemy latrynę, gasimy ognisko. Śmieci palimy, a jeżeli jest to w danym miejscu zabronione, to zabieramy je ze sobą. Jeżeli jesteśmy turystami to postarajmy się, miejsce w którym obozowaliśmy, pozostawić w takim stanie, w jakim je zastaliśmy. Zasada ta nie dotyczy rozbitków i osób, które się zgubiły. Wtedy powinniśmy zostawić jeszcze dodatkowe znaki dla ekipy poszukiwawczej.