Masz duszę trapera? Nie wyobrażasz sobie życia bez wypraw w dzicz? Tak trzymaj! Survival to coś więcej niż sposób na spędzenie czasu. To styl życia, który pozwala utrzymać odpowiedni balans, odstresować się i zmierzyć ze swoimi słabościami, odkrywając przy okazji mocne strony charakteru. Zanim jednak wyruszysz w nieznane, skompletuj odpowiedni ekwipunek, ponieważ to właśnie od niego zależy Twoje przetrwanie. A kiedy wszystko będziesz mieć w zasięgu ręki, zastanów się, jaki plecak zabrać na wyprawę. Postaw na model, który pomieści wszystkie niezbędne rzeczy. Bo przecież nie chcesz przedzierać się przez zarośla ze śpiworem albo hamakiem w dłoniach…
Nie bez przyczyny zaawansowani survivalowcy mówią, że dobrze dobrany plecak to najlepszy towarzysz wyprawy. Pomyśl tylko – niemal przez cały czas nosisz go na plecach. Zdejmujesz tylko wtedy, kiedy odpoczywasz albo rozbijasz obóz. Pewnie domyślasz się, że powinien być wygodny, ergonomiczny i praktyczny, bo w innym przypadku może położyć całą przygodę. Dodatkowo plecak na wyprawę musi pomieścić wszystko, co niezbędne, pozwalając przy tym uporządkować wszelkie drobiazgi. Dobrze, żeby był jak najbardziej wytrzymały. Wymagania są całkiem spore. Ale nie łam głowy! Po prostu zaufaj specjalistom i wybierz plecaki taktyczne od najlepszych marek. My lubimy plecaki Helikon-Tex i First Tactical za ich solidność, przemyślaną konstrukcję i szeroki wybór modeli. Jak chcesz, możesz więc do nas dołączyć.
Ty też zastanawiasz się, o co w tym chodzi? I czy naprawdę jest różnica między plecakiem taktycznym i turystycznym? Zapewniamy Cię, że jest! Na pierwszy rzut oka modele te różnią się kolorem. Plecaki taktyczne mają barwy pozwalające na kamuflaż. Turystyczne – wręcz odwrotnie. Często posiadają jaskrawe elementy pomagające szybko namierzyć zbłąkanego wędrowca. Plecaki taktyczne mają sporo kieszeni wewnętrznych umożliwiających dobre uporządkowanie ekwipunku. Zwykle są też wyposażone w przegrodę na bukłak. Tym, co odróżnia je od klasycznych modeli turystycznych, jest system MOLLE, pozwalający optymalnie skonfigurować plecak i dopasować go do własnych potrzeb. Ale o tym za chwilę.
Wybór plecaka zacznij od określenia jego pojemności. To jedna z najbardziej istotnych kwestii. Za duży plecak będzie tylko zbędnym balastem. Za mały sprawi, że nie zmieścisz wszystkiego, co chcesz zabrać na wyprawę. Jak dopasować pojemność plecaka? Najpierw zastanów się, do jakich celów będziesz go wykorzystywać. Jeśli planujesz jednodniowe eskapady, po których zamierzasz wrócić do domu czy do górskiego schroniska, klasyczny 20-litrowy model w sam raz wystarczy. Wrzucisz do niego scyzoryk, multitool, latarkę, lornetkę, wodę i oczywiście prowiant. Na wierzch możesz dołożyć ciepły polar i płaszcz przeciwdeszczowy, na wypadek, gdyby pogoda postanowiła spłatać figla. A może jesteś prawdziwym pogromcą dziczy i zamierzasz spędzić kilka dni z dala od cywilizacji? W takim przypadku koniecznie zabierz ze sobą plecak taktyczny o pojemności co najmniej 40 litrów, do którego wrzucisz nie tylko akcesoria na survival, apteczkę i jedzenie, ale zmieścisz w nim kuchenkę turystyczną, zapasową odzież czy śpiwór. Koniecznie przyjrzyj się plecakom z naszytymi na bokach taśmami MOLLE, pozwalającymi na doczepienie większych kieszeni w standardzie MOLLE/PALS.
Zobacz także: Ubieraj się i ruszaj na sletni survival!
Zatrzymajmy się na chwilę przy taśmach MOLLE. Jeśli masz już doświadczenie w survivalu, prawdopodobnie wiesz, czym są i jak ważną pełnią rolę. System modularny MOLLE pierwotnie został zaprojektowany dla żołnierzy USA, w celu ułatwienia przenoszenia rozmaitych elementów sprzętu. Przeniesiony na płaszczyznę wypraw terenowych, pozwala optymalnie dopasować konstrukcję plecaka do potrzeb jego właściciela. Ma postać solidnych poziomych taśm, przyszytych do plecaka pionowymi szwami. W dokładnie takie same taśmy są wyposażone dodatkowe kieszenie, które w ten sposób można dopiąć do plecaka, używając prostego elementu mocującego. W skrócie – system MOLLE sprawia, że jeden i ten sam plecak może stać się idealnym towarzyszem zarówno górskich wędrówek, jak i kilkudniowych wypraw terenowych. Wystarczy jedynie doczepić do niego dodatkowe komponenty, aby odpowiednio go skonfigurować i znaleźć miejsce na wszelkie akcesoria niezbędne w dziczy.
Wiesz już, jak skonfigurować plecak na wyprawę, czas więc przyjrzeć się bliżej kwestii komfortu. Wbrew powszechnej opinii, potrzebują go nawet najwięksi twardziele. Dlaczego? Ponieważ pozwala całkowicie skupić się na przetrwaniu. Duży, wypchany po brzegi plecak trochę waży. A Ty musisz taszczyć go na plecach. Wybierz więc model posiadający specjalne pasy biodrowe i piersiowe. To rozwiązanie pomoże równomiernie rozłożyć ciężar i stanie się sprzymierzeńcem Twojego kręgosłupa. Wybierasz się na długi, kilkudniowy obóz w terenie? Pomyśl więc o plecaku z dołączanym metalowym stelażem. Jest bardziej stabilny i o wiele wygodniejszy w przenoszeniu dużych ciężarów. Pamiętaj także o tym, że dobry plecak na survival powinien zapewniać odpowiednią wentylację dla Twoich pleców. Świetnie sprawdzą się warianty z modelowaną pianką obszytą siatką, zapewniające odpowiednią cyrkulację powietrza i odprowadzające wilgoć. W ten sposób nawet po wielu godzinach wędrówki unikniesz nieprzyjemnego uczucia mokrej i przyklejającej się do ciała koszulki.
Plecak na survival – jaki wybrać? Odpowiedź jest prosta: solidny. Podczas wypraw terenowych czy wędrówek, lepiej postawić na jakość, pozostawiając cenowy kompromis w tyle. Wytrzymały plecak posłuży Ci na długo, zapewniając komfort i pozwalając uniknąć przykrych niespodzianek. Ważną rolę odgrywa oczywiście tkanina, z której jest wykonany. Najczęściej jest to cordura albo nylon. Dlaczego? Ponieważ materiały te są odporne na uszkodzenia i rozdarcia. Zachowują swoje pierwotne właściwości przez długi czas, a dodatkowo są lżejsze od skóry, która jeszcze kilkadziesiąt lat temu święciła triumfy w branży plecaków terenowych. Dobry plecak na survial powinien być także nieprzemakalny. Dodatkowo, możesz go zabezpieczyć odpowiednim pokrowcem, dzięki któremu nawet podczas rzęsistego deszczu zawartość plecaka pozostanie sucha.
Zobacz także: Jak rozpocząć przygodę z survivalem?
Masz już podstawowe rozeznanie w kwestii plecaków survivalowych, pora więc na detale. W końcu drobiazgi bardzo często ułatwiają życie.
Wybierając plecak na wyprawę, sprawdź, czy ma wystarczająco dużo kieszeni. W ten sposób uporządkujesz jego zawartość i nigdy nie będziesz przeszukiwać go w celu znalezienia akcesoriów, takich jak: scyzoryk, apteczka, latarka czy lornetka. Ale uwaga! Zbyt duża ilość kieszeni wewnętrznych może sprawić, że nie pomieścisz większych rzeczy niezbędnych podczas survivalu. A zatem – umiar to klucz do sukcesu. Pamiętaj o tym! Dobrym rozwiązaniem są także kieszenie boczne, w których przechowasz preparat odstraszający komary albo butelkę z wodą i sięgniesz po nie bez konieczności zdejmowania plecaka. Liczy się dla Ciebie wygląd plecaka? Wiesz doskonale, że nie o modę tutaj chodzi, ale o możliwość nadania mu indywidualnego charakteru. Przyczepiając do plecaka odznaki i emblematy, sprawisz, że zyska ciekawy, niepowtarzalny design. Wybierając plecak, najpierw postaraj się określić, na jakich wyprawach będzie Ci towarzyszył. Pamiętaj, że to, co jest do wszystkiego, zwykle nie nadaje się do niczego. Zastąp więc uniwersalny plecak modelem taktycznym, który stanie się najlepszym towarzyszem podczas survivalu. Nie oszczędzaj na swoim komforcie. Siłę i wytrzymałość udowodnij w terenie, a nie na samym początku wyprawy, kiedy niewygodny i ciężki plecak na każdym kroku będzie przypominał, że nie zabrałeś ze sobą wszystkich niezbędnych rzeczy, bo zwyczajnie nie zmieściły się w Twoim bagażu.