Zastanawiałeś się kiedyś, jak przygotować kuchenkę survivalową i jak wygląda gotowanie w terenie? Kreatywność jest w cenie, jednak w takich przypadkach zwykła kuchenka turystyczna robi ogromną różnicę i bywa na wagę złota. Jakie sposoby na przygotowanie posiłku mamy w terenie i co jest do tego potrzebne – dowiesz się z dzisiejszego wpisu. Zapraszamy do lektury.
Rodzaje kuchni survivalowe, czyli gotowanie w terenie.
Kuchnia survivalowa zyskuje coraz większe grono fanów na całym świecie. Ludzie szukają ekstremalnych doznań, a zarazem chcą odpocząć od pędu dnia codziennego, postępującej cyfryzacji i wszechobecnych udogodnień. Takie gotowanie w terenie jest dobrą metodą na odpoczynek od tego wszystkiego. Jakie mamy możliwości gotowania w terenie?
W czym najlepiej gotować w terenie?
Tu warto postawić na najprostsze naczynia ze stali nierdzewnej, którym nie straszny ogień i kuchenka turystyczna. Najlepiej do gotowania w terenie wybrać średnie naczynie z przykrywką. Sprawdzi się tu większy kubek z pokrywką, w którym możemy zarówno ugotować zupę, jak i napić się czegoś ciepłego, choćby wody. Bardzo ważne jest, by jakość tego naczynia była odpowiednia. Stal jest materiałem odpornym na uszkodzenia i korozję.
Można oczywiście kupić zestaw naczyń do gotowania w terenie. Wszystko zależy od tego, co jest nam potrzebne i ile osób będzie korzystać z naszej kuchni survivalowej.
Popularnymi naczyniami do gotowania w terenie są również menażki. Są one także wykonane z trwałego materiału, często o trochę większej pojemności niż kubki i również posiadają pokrywki. Wybór naczyń jest spory, aby wybrać dobre dla siebie, należy się zastanowić jak często zdarza nam się gotowanie w terenie. Co najlepiej jeść? Podstawy gotowania w terenie. W pierwszej kolejności, na myśl o gotowaniu w terenie, przychodzą nam do głowy dania gotowe. Tutaj wybór jest ogromny, na rynku dostępne są gotowe musli, makarony, zupy czy puree. Wystarczy tylko takie danie zalać wodą, ale czy warto? Raczej nie, poza nielicznymi wyjątkami tworzonymi z myślą o dalekich wyprawach, jakość tego typu posiłków jest raczej wątpliwa, a szukanie w nich witamin lub wartości odżywczych to próżny wysiłek. Trudno mówić tu też o gotowaniu.
Wygodne gotowanie w terenie to takie, podczas którego będziemy potrzebować jak najmniej sprzętu. Dobrym wyborem wydają się zatem wszelkiego rodzaju dania jednogarnkowe. Oprócz tego, że to wygodne rozwiązanie, posiłki takie są często pożywne i sycące, dlatego zapewnią nam energię na kilka najbliższych godzin w terenie. Przy dodaniu do takiego posiłku mięsa oraz kaszy czy makaronu, z całą pewnością nie będziemy po tym szybko głodni.
Są też fajni gotowania w terenie tego, co znajdziemy w lesie. Tutaj potrzebna jest jednak wiedza, które kłącza i bulwy możesz ugotować, zastępując tym samym ziemniaki w posiłku. Niektóre z roślin, można potraktować też jako przekąskę, warto jednak przeczytać wcześniej poradnik danego regionu, żeby nie nabawić się przy takim ekstremalnym gotowaniu w terenie bólu brzucha. Trzeba też szczególnie uważać na trujące grzyby czy jagody, są bowiem ekstremalnie niebezpieczne, a ich spożycie może zagrażać naszemu życiu.
Prawda jest też taka, że kuchnia survivalowa zależy całkowicie od naszych upodobań. Ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. Jeśli nie jesteś fanem gotowania, też nie jesteś skazany na gotowe zupki instant. Na rynku istnieją bowiem posiłki liofilizowane, czyli wysuszone i pozbawione wody. Wybór tych dań jest ogromny. Wystarczy do nich dodać wody i je podgrzać. Gotowanie w terenie wcale nie musi być pracochłonne.
Jak widać z dzisiejszego wpisu kuchnia survivalowa, czyli gotowanie w terenie, ma swoją specyfikę. Nie stanowi to jednak dużego wyzwania, należy się jedynie do tego dobrze przygotować i nie zapomnieć potrzebnego sprzętu. Nie zapomnijmy też o wiedzy, którą należy zdobyć przed taką, wyprawą survivalową, na której zamierzamy gotować w terenie. Idą właśnie długie wieczory - idealne na zgłębienie tematu w specjalistycznych lekturach.